Pazar, Eylül 22, 2019
Home > Ahmetliden Haberler > Solar teknoloji ile havadan su üretebilen su şişesi yapıldı

Solar teknoloji ile havadan su üretebilen su şişesi yapıldı

Su sahip olduğumuz en değerli kaynak, ancak dünya bir gün bu kaynağın arzını sağlayamayacak durumda. Tatlı su kaynaklarımız tükeniyor…

Solar yani güneş teknolojisini kullanarak tatlı su elde etme fikri, şu an dünyada çok büyük bir fark yaratma potansiyeline sahip.

Havadaki su buharından güneş enerjisi yardımıyla sıvı moleküller şeklinde yoğunlaşmasını sağlamak, yani çevremizdeki havadan doğrudan hayat veren bu sıvıyı çıkarmak artık hayal değil. Ve bu hayali gerçekleştiren Avustralyalı Fontus şirketi…

Avustralyalı şirket tarafından hayata geçirilen su şişesinin şu an için bisikletçileri, yürüyüşçü ve maceracı ruhlar için bir aksesuar olmalısı bekleniyor. Fakat daha da önemlisi, bu buluş gelişmekte olan ülkelerin hayatlarını kurtaracak potansiyele sahip.

Üretilen bu şişeler uygun iklim koşulları sağlandığında, 1 saat içinde 0.8 litre su üretmenize yardımcı oluyor. Bu teknoloji ile yoğunlaşan nemli havayı soğutmak için küçük bir güneş paneli kullanılıyor ve daha sonra aşağıdaki görüntülerde görebileceğiniz gibi su şişesi doluyor.

Avusturya merkezli Fontus denilen küçük şirket, yenilikçi genç bir ekibin buluşu. Mühendislik ve tasarım alanlarında farklı geçmişleri olan ve misyonları küresel ölçekte daha yüksek bir yaşam kalitesi ile yenilikçi yeşil çözümler yaratmak olan ekip, kuraklık ve kirli su ile ilgili büyük sorunu olan bölgelere, güvenli içme suyu toplamak için alternatif bir çözüm olmak amacıyla icat edildi.

İnovasyon alanında şu ana kadar 7 ödül kazanan Fontus, dünya çapında birçok kuruluşun ilgisini çekti. Fakat ürün daha piyasa sürülmedi.

Bir önceki yazımız olan Ahmetli’de Dostluk Kazandı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir