Pazar, Eylül 22, 2019
Home > Ahmetliden Haberler > E-ticaret sitesi için ilk adımlar

E-ticaret sitesi için ilk adımlar

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bugün birçok internet kulanıcısı alışverişlerini online mağazalardan gerçekleştiriyor.

Bu da e-ticaret hacminin her geçen gün büyümesi anlamına geliyor. Siz de sürekli gelişmekte olan bu pazarda pay sahibi olmak istiyorsanız, öncelikle ne satacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Ardından da iyi bir e-ticaret sitesi oluşturmak için gereken adımları takip etmelisiniz. Dilerseniz bu adımların neler olduğuna birlikte göz atalım.

İlk adımlar

E-ticaret’e başlamadan önce atılması gereken ilk adım, iyi bir plan hazırlamak. Bu plan içerisinde hangi ürünlerin satılacağı, hedef kitlenin ne olduğu, hedef kitlenin ne gibi ihtiyaçlara sahip olduğu, web sitenizin belirli dönemlerdeki hedefleri gibi çeşitli parametreler bulunmaktadır. Bu soruları cevapladıktan sonra, bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

İkinci adımda ise pazardaki en önemli üreticilerin ve rakiplerin kimler olduğunu analiz etmeniz gerekiyor. Daha sonra ürünlerin nasıl temin edileceği, müşterilere nasıl ulaştırılacağı gibi hususları masaya yatırmalısınız. Ek olarak online desteksistemi ve ücretsiz telefon hattı gibi müşterilerinize destek hizmeti sunmanız da gerekecektir. Tüm bunları hangi sistemlerle karşılayacağınızı önceden belirlemeniz faydalı olacaktır.

Alan adı

Planınızı hazırladıktan sonra online mağazanız için bir alan adı seçebilirsiniz. Alan adı seçerken, özellikle hedeflediğiniz kitle ya da satmak istediğiniz ürünlere göre bir anahtar kelime öbeği seçebilirsiniz. Bunun dışında elbette ki tamamen kendi markanıza ait bir alan adı seçimini de tercih edebilirsiniz. İnternette, alan adlarının hali hazırda alınmış olup olmadığını gösteren pek çok alan adı servisi bulunuyor. Eğer alan adınız alınmamışsa, ilk yapmanız gereken bir başkasının sizden önce davranmasına fırsat tanımadan, hemen satın almak olmalı. Aksi takdirde başınızı duvarlara vurabilirsiniz.

Barındırma

Barındırma, yani diğer adıyla hosting de e-ticaret sitenizin gelişim sürecinde ve de sonrasında önemli bir rol oynamaktadır. Siteniz ne kadar hızlı ve sorunsuz çalışırsa, müşterilerinizin size olan güveni de o kadar artacaktır. Sürekli hata mesajı veren, yavaş açılan, işlemler sırasında donan bir sitede kaç kişi alışveriş yapmak ister? Sadece bu soru dahi barındırma öğesinin ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu gösteriyor. Barındırma hizmeti sunan Türk ve yabancı pek çok firma bulunuyor. Bunlar arasında hangilerinin en iyi hizmeti verdiğini, internette özellikle de sözlük ve forum gibi sitelerde ufak bir arama yaparak bulabilirsiniz. Eğer doğru hizmeti alacağınıza inandığınız bir firma bulursanız, ücreti fazla bulsanız dahi asla geri adım atmayın. Emin olun, verdiğiniz paranın karşılığını kısa bir süre sonra alacaksınız.

E-ticaret uygulaması

Ürünlerinizi online satabilmek için, iyi bir e-ticaret yazılımı kullanmanız gerekmektedir. E-ticaret yazılımı seçerken müşteri siparişleri, kredi kartından ödeme alma, diğer ödeme sistemleri, kargo sistemleri, indirim kuponları gibi özelliklerin olup olmadığını incelemeyi ihmal etmeyin. Tüm bu özellikler ve daha fazlası varsa, teknik olarak yazılımın gayet başarılı olduğunu söylemek mümkündür. Diğer taraftan bakılması gereken bir başka husus da, ziyaretçilerin alışverişi ne kadar kolay yapabildiğidir. Dolayısıyla e-ticaret yazılımının kullanıcı dostu bir arayüze sahip olması da artı bir özellik olmalıdır.

Gün geçtikçe mobil cihazların kullanım oranı da artış gösteriyor. Eskiden masaüstü bilgisayarların yerini dizüstü bilgisayarlar almıştı. Bugünse, yavaş yavaş dizüstü bilgisayarlar yerlerini akıllı telefon ve tabletlere bırakıyor. Kısacası, e-ticaret yazılımınızın mobil uyumlu temaları da desteklemesi şart. Aksi takdirde sitenizi mobil cihazlarıyla ziyaret eden kullanıcılar, alışveriş yapmadan doğrudan siteden ayrılacaklardır.

Doğru logo tercihi

E-ticaret sitesinin oluşturulmasından sonraki bir diğer önemli adım da kurumsal kimliğinizi ön plana çıkartacak olan logonuzun seçimi olacaktır. Doğru logoyla yola çıkmanız, bir süre sonra müşterileriniz arasında bilinirliğinizin de artmasını sağlayacaktır. Logo seçimi sırasında, “Şimdilik böyle olsun, ileride daha iyisini yaptırırız” şeklinde bir mantıkla hareket etmeyin. Logonuzun bir süre sonra değişmesi, markanızın imajı açısından olumsuz neticelenebilir. Logo tercihinizi mümkün olduğunca basit ve doğru renklerden oluşacak şekilde yapın. Aşağıda, renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkilerini görebilirsiniz:

 • Kırmızı agresiflik, tutku, güç ve hayatı
 • Pempe dişiliği, masumluğu,
 • Turuncu eğlenceyi, neşeyi, sıcaklığı
 • Sarı pozitifliği, güneşi, birleşmeyi
 • Yeşil sakinliği, sağlığı ve tazeliği
 • Mavi otoriteyi, güvenliği ve güvenilirliği
 • Mor bilgeliği, gizemi ve asaleti
 • Kahverengi dünyayı, doğayı ve kurnazlığı
 • Beyaz saflığı, doğruluğu ve güncelliği
 • Gri pratikliği, açıklığı, kurumsal mantığı
 • Siyah ciddiyeti, öne çıkmayı, klasik olmayı

Tüm bu renklerin, firmanızın yapısı ile uyumlu olup olmadıklarını inceledikten sonra logo seçiminizi yapabilirsiniz. Logonuz bittikten sonra e-ticaret sitenize upload edin ve bir sonraki adıma geçin.

Ödeme sisteminizi oluşturun

Online alışveriş yapan müşterilerin büyük bir kısmı, ödemelerini kredi kartları ile yapmaktadır. Bu yüzden de öncelikle bir banka ile anlaşıp sanal POS’unuzu almanız gerekmektedir. Ancak bu süreç kimi girişimci için ilk başlarda sancılı olabilir. Böyle bir durum karşısında umudunuzu asla yitirmeyin ve PayU, PayPal, Skrill, Authorize.Net vb. çözümlere yönelin. Dünya üzerinde birçok başarılı e-ticaret sitesi, bu tür ödeme sistemleri üzerinden para transferleri yapmaktadır. Belli satış oranlarından, belli yüzdeler alan bu sistemler sayesinde kısa bir süre içinde e-ticare sitenizin ödeme alt yapısını da oluşturabilirsiniz. Hepsi bir arada paket sunan firmalar, beraberinde entegre ödeme sistemleri hizmeti de vermektedir. Dolayısıyla herhangi bir kod yazmanıza gerek kalmadan, müşterilerinizin yapacağı ödemeleri, hangi sistemle alacağınızı belirleyebilirsiniz.

Buraya kadar anlattıklarım, bir e-ticaret sitesinin oluşturulması sırasında dikkat edilmesi gereken temel hususlar üzerineydi. İlerleyen makalelerde, e-ticaret sitesinin yayına alındıktan sonra ne gibi bir strateji izlemeniz gerektiği, başarılı bir onlina mağaza işletmek için gereken ipuçları vb. tüyolar üzerinde duracağım.

Herkese hayırlı satışlar…

Bir önceki yazımız olan Solar teknoloji ile havadan su üretebilen su şişesi yapıldı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir