Çarşamba, Ağustos 21, 2019
Home > Tanıtım Bölümü > Arabalardaki Klima Sistemleri ve Temel Parçaları

Arabalardaki Klima Sistemleri ve Temel Parçaları

Arabaların içerisinde klima sistemleri vardır ve bunlar temel birtakım parçalardan oluşmaktadır.  Sifiraracal.com sitemiz üzerinden bu parçaların ne tür yapıda oluştuğunu bulabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz. Klimalar araçlarda en önemli bölümlerden biri olduğu için ve sürüşü de bir açıdan etkilediğinden yolda kolay devam etme bakımından önemli bir ayrıntıdır. Araç içerisinde iyi bir iklimlendirme sisteminin olması bu bakımdan ayrıca önem kazanır. Hem aracın içinde kötü koku olmaması hem de çok soğuk ya da çok sıcak havalarda önlem alma amaçlı olarak çözüm geliştirilebilir. Klimalar sıcak havalardaki bunaltıcılıktan ve dondurucu soğuktan sizi korumak amacıyla son derece önemlidir ve düzenli olarak da bakımının sağlanması gerekir.  Yılın belirli zamanlarında çok sık kullanılmakla beraber içerideki havanın da temizlenmesi açısından önemli bir durum söz konusudur.

Klimalar hangi aksamlardan oluşmaktadır?

Sifiraracal sitesinden  klimaların hangi aksamlardan meydana geldiği konusunda ayrıntılara ulaşabilirsiniz.  Bunun yanıtı olarak şu sıralama yapılabilir:

  • Nem alma deposu, araç klimasının bir diğer bölümüdür ve kondansatör ve detandör parçalarının arasına yerleştirilmektedir. Bu deponun görevi sistemde oluşan nemi emmek, ayrıca oluşan pislikleri de filtrelemektir. Araçlarda kullanılan cinslere göre akışkan depolama özelliği görülebilir. Ancak klima sistemlerinde değişiklik nem alma deposunda da etki edebilir ve farklı bir parça bu işlevi yerine getirebilir.
  • Kondansatör, arabaların ön bölümlerinde monte edilen ve bir nevi ısı değiştirircisi olan bölümdür. Araç seyir sırasındayken maruz kalınan hava ve fandan yararlanılması nedeniyle soğutma işlemi yapılacaktır. Gazı, sıvıya dönüştürerek bu hale getiren bir sistem söz konusudur.
  • Detandör, önemli bir göreve sahip evaporatör içinde yer alan soğutucudaki akışkan debisinin ayarlamasını sağlayan bölümdür. Soğutucu akışkanın basıncına ve sıcaklığına uyarak hareket eder.
  • Sıfır araç al sitemizde klima bölümlerinden önemli bir diğer parça da evaporatör kısmıdır. Bu bölüm aracın torpido bölümünde yer alır ve ısıtma rasyatörünün de yakın kısmında bulunmaktadır. Temel görevi dolaşan havayı soğutmak ve kurutmaktır. Klimalı araçlarda bazı hallerde su damlamasının nedeni de budur.
  • Kompresör evaporatörden gelen buharı emen bölüme verilen isimdir ve basınç ile sıcaklık artışına neden olmaktadır.
  • Polen filtresi, araç içerisinde duman, toz, kül ya da pislik oluşmasını önleyen bir bölümdür. Hava kalitesini düşüren her türlü parçacığın tutulmasını sağlar. Bu şekilde araç kabini temiz kalmasını ve de deforme olmasının da önüne geçecektir. Bu filtrenin önemli diğer görevi de ön cam bölümündeki bakteri kir kısımlarını engeller.
  • Soğutucu akışkan kısmı klima sisteminin de çalışması sırasında  soğutma sağlayan bölümdür. Bu kısım R-12 gazı barındırmaktadır ve ozon tabakasının zarar görmesinde de  etkili olduğu bilinmektedir. Modernize edilen klima sistemlerinde bu nedenle farklı bir gaz görülmektedir.
  • Klima sistemleri dışında merak ettiğiniz konular ve daha fazlası için sifiraracal.com adresine yönelebilirsiniz.

 

 

Bir önceki yazımız olan Ofis tasarımde Man Ofis Modelleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir